Ekonomi

Çankırı’da 23 köy merasına 100 adet sıva dağıtıldı

Çankırı’da 23 köy merasında hayvanların su ihtiyacını karşılamak için yüzde 100 hibe ile dağıtılacak 100 adet sıva İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından teslim edildi.

‘Kırsal Dezavantajlı Alanları Geliştirme Projesi’ kapsamında Çankırı’nın 8 ilçesindeki 23 köy merasına yerleştirilmek üzere 50’si büyükbaş, 50’si küçükbaş olmak üzere toplam 100 sulak alan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından teslim edildi. . Yüzde 100 hibe ile köy meralarına konulacak sıvalar, meradaki koyun ve keçilerin su ihtiyacını karşılayacak.

Proje ile çiftçilerin imkanlarının kolaylaşacağının altını çizen İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düz, “Kırsal Dezavantajlı Alanları Geliştirme Projesi kapsamında ilimizde birçok proje hayata geçiriliyor. Altyapının iyileştirilmesini amaçladık. Şap üretim projemiz ile küçükbaş ve küçükbaş hayvancılığın gelişimini ve sürdürülebilirliğini artırmak amacıyla meralarımızın, ayrıca büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerimiz her yıl periyodik olarak sürülerini asıl yerleşim yerlerinden uzaklaştırmaktadır. Uzakta bulunan meralara.Birçok merada genel olarak su içme yapısı sınırlı veya çok uzak olduğu için yetiştiriciler hayvanlarını doğal kaynaklardan veya kendi imkanlarıyla sulayarak önemli sıkıntılar yaşamaktadırlar. Birçok proje ile ilimizdeki üretici ve yetiştiricilerimize destek olmaya çalışıyoruz. devam edeceğiz” dedi. – ÇANKIRI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu