Haber

CIA Direktörü: Putin, Wagner’in Kurucusunun İntikamını İstiyor Olabilir

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin’den “intikam almak isteyebileceğini” söyledi.

Aspen Güvenlik Forumu’nda konuşan Burns, BBC’nin haberine göre, Rus özel güvenlik şirketi Wagner’in Haziran ayında Rus yönetimine karşı başlattığı isyanın “Putin’in inşa ettiği güç sistemindeki önemli zafiyetleri ortaya koyduğunu” kaydetti.

??????Burns, Putin’in hala Prigojin’den intikam almak isteyebileceğini düşündüğünü, Putin’in Wagner’in kurucusuyla nasıl başa çıkacağını düşünürken zaman kazanmaya çalıştığını söyledi.

“Putin, intikamın soğuk yenen bir yemek olduğunu düşünen biri”

Putin ile Prigojin arasında “çok karmaşık bir dans” olduğuna işaret eden Burns, “Putin, intikamın soğuk yenen bir yemek olduğunu düşünen biri. Bu yüzden Prigojin daha fazla cezadan kaçınırsa şaşırırım.” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, Prigojin hakkında “Ben onun yerinde olsam yediklerime dikkat eder, gözüm menüden ayırmazdım” dedi. Burns, sözlerine emsal olarak, “Ben Prigojin olsaydım, yemeğimin tadına önceden bakan kişiyi kovmazdım” dedi. terimini kullandı.

CIA’in Rusya’daki isyanla ilgili önceden bilgisi olduğu yönündeki raporları doğrulayan Burns, isyandan önceden haberdar olduğu belirtilen Rus General Sergey Surovikin’in şu anda “hareket özgürlüğüne” sahip olmadığını belirtti.

“Wagner isyanı, Putin’in gördüğü en doğrudan saldırıydı”

Wagner’in isyanının Putin’in 23 yıllık iktidarında gördüğü “en doğrudan saldırı” olduğunu belirten Burns, “En dikkat çekici olan, Rusya Devlet Başkanı’nın bir zamanlar yemek şirketi olan kişiyle anlaşmak zorunda hissetmesi” dedi. söz konusu.

Burns, Ukrayna’nın savaşta daha fazla ilerleme kaydetmesi halinde birçok Rus vatandaşının Prigojin’in savaşa yönelik eleştirilerini dikkate alacağını söyledi.

“Rusya aldatma operasyonu yapabilir” uyarısı

Saldırının savunmadan daha zor olduğuna işaret eden Burns, “Rusların hazırlanmak için ayları olduğu düşünülürse, Ukrayna’nın karşı saldırısı zor ve zaman alan bir ilerleme çabası olsa da iyimser düşünüyorum” dedi. açıklamalarda bulundu.

Burns, Rusya’nın Karadeniz’deki gemilere saldırarak bir “sahte operasyon” başlatacağına ve ardından Ukrayna’yı suçlayacağına dair işaretler olduğunu söyledi.

haber-iskilip.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu