Haber

Polonya Devlet Başkanı Duda: “Rusya ile eskisi gibi işlere dönüş yok”

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Ukrayna’nın onayı olmadan Rusya ile uzlaşma girişimlerini “dar görüşlülük” olarak nitelendirerek, “Bu konudaki her türlü girişim gelecekte daha büyük trajedilere yol açacaktır. 24 Şubat’tan öncesine dönüş yok. Rusya ile işler her zamanki gibi.” hayır.” dedi.

Duda, yayınladığı görüntüde halka seslendi ve yarının Rusya-Ukrayna savaşının yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

Savaşın başlamasından bu yana dayanışma duygularının ön plana çıktığını vurgulayan Duda, Polonyalıların Ukraynalı komşularına gönüllerini ve evlerini açtıklarını söyledi.

Son bir yıldır dünya liderleriyle yaptığı görüşmelerde tüm bölgenin güvenliği için Ukrayna’ya destek aradığının altını çizen Duda, “Ukrayna’nın onayı olmadan Rusya ile anlaşmaya varma girişimleri dar görüşlülüktür. gelecekte daha da büyük trajedilere yol açacaktır. 24 Şubat “Öncesine dönüş yok. Rusya ile işlerin eski haline dönmesi söz konusu değil” dedi.

ABD’nin güvenliğin teminatı olduğunu belirten Duda, “Ülkemizde ABD askerlerinin ve NATO’nun varlığını takdir ediyoruz. Ancak güvenliğimizi sürekli güçlendirip modernize ettiğimiz kendi ordumuzun gücüne dayandırıyoruz. Batı dünya birleşti. NATO’nun rolü arttı ve daha fazla ülke ittifaka katıldı. “Avrupa nihayet Rus petrol ve gazına bağımlılığını sona erdiriyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başarısız oldu.” değerlendirmesini yaptı.

resadiyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu