Haber

İngiltere Kralı III. Charles, İngiliz ordusunun Kenya’daki tatbikatını izledi

İngiliz Hükümdarı III. Charles, resmi bir ziyarette bulunduğu Kenya’da İngiliz ordusunun yetiştirdiği askerlerin tatbikatını izledi.

Yerel basında yer alan haberlere göre III. Charles, Kenya ziyareti kapsamında Mombasa’da temaslarda bulundu.

Kral III. Charles, İngiliz ordusunun eğittiği Kenya özel kuvvetlerinin Mombasa’da düzenlediği askeri tatbikatı izledi.

Tatbikat sırasında Kral Charles, Kenya Devlet Başkanı William Ruto’nun da eşlik ettiği Kenyalı askerlerin aileleriyle bir araya geldi.

Kral III. Charles, ziyareti kapsamında, İngiliz sömürgeciliğine isyan ettiği gerekçesiyle idam edilen Kenyalı direniş lideri Dedan Kimathi’nin ailesiyle bir araya geldi ve İkinci Dünya Savaşı’nda İngilizlerin yanında savaşanların yaşadığı mezarlığa çelenk koydu. Savaş gömüldü.

Kral III. Charles Salı günü yaptığı açıklamada, “Geçmişte yapılan hatalar en büyük üzüntülerin ve en derin pişmanlıkların sebebidir.” dedi. Bu kelimeyi kullandı.

Charles, İngiliz sömürge döneminde ülkede yaşanan suçlar ve eylemler nedeniyle birçok Kenyalının beklediği “özür”e değinmedi.

İngilizlere karşı özgürlük mücadelesi

1800’lü yılların sonlarında Kenya’nın İngilizler tarafından işgal edilmesi, ülke halkının kaderini değiştirdi.

1950 yılında İngiliz sömürge yönetiminin uygulamalarına karşı isyan eden “Mau Mau” hareketi, Kenya’nın bağımsızlığına büyük katkı sağladı.

İngiliz resmi rakamlarına göre 1952-1956 yılları arasında Kenya’daki Mau Mau hareketi sırasında 11.505 direniş savaşçısı öldürülmüş, bunlara destek veren çoğu sivil olmak üzere 5.000’den fazla kişi tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu