Haber

Sputnik Litvanyalı Genel Yayın Yönetmeni Kasem Letonya’da gözaltına alındı

Sputnik Litvanyalı Genel Yayın Yönetmeni Kasem, Letonya’da gözaltına alındıktan sonra hızla Riga’da yargılandı. Kasem hakkında ön duruşma kararı verildi ve gazeteci cezaevine konuldu.

Kasem’in avukatı Imma YansoneHenüz dava dosyalarını almadıklarını ve karara itiraz etmek için 10 günleri olduğunu belirtti.

Letonya vatandaşı olan Kasem, Litvanya’daki Sputnik Litvanya’yı da içeren Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı’nda çalışıyor. Gazeteci, 30 Aralık’ta ailesini ziyaret etmek için Riga’ya gitmişti.

Kiselev: Karar tamamen yasa dışı, tüm AB ülkelerindeki tehlikeli gidişatı gösteriyor

Rossiya Segodnya’nın Genel Müdürü Dmitriy Kiselev,Kasem’in tutuklanmasının tamamen hukuka aykırı olduğunu vurgulayarak Letonya rejiminin gerçek yüzünü ve tüm AB ülkelerindeki tehlikeli gidişatı gözler önüne serdi.

Sputnik’e konuşan Kiselev şunları söyledi: “Bu aleni bir siyasi cadı avıdır, kesinlikle hukuka aykırı, saçma ve temelsizdir. Gerçek bir insanın bu kadar zor durumda olması çok üzücü. Bu, Letonya’da ve AB genelinde var olan ve özgürlüğe saygısı olmayan rejimi karakterize ediyor.” Bu çok tehlikeli bir eğilim.”terimleri kullandı.

Zaharova: Diktatör rejimler intikam alıyor

Kasem hakkındaki karara tepkiler Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova“Marat Kasem, altı ay önce Baltık ülkeleri hükümetlerinin mesleki faaliyetlerinden dolayı kendisini nasıl yargıladığını anlattı. Şimdi tutuklandı. Bu, Kasem’in özgürlüğünden, doğruyu savunmasından ve ilkeli duruşundan intikam alan diktatör rejimlerdir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu